Egy lakásfelújítás mindig nagyon összetett és sok apró részfolyamatból álló dolog, nem mellesleg pedig remek küzdőtere az idegrendszerünknek, ha nem a megfelelő vállalkozókat választjuk ki a munkálatokra. Most összeszedtük azt az 5 legtipikusabb hibát, amibe bárki könnyedén beleeshet, de amelyek egy kis odafigyeléssel egyszerűen kiküszöbölhetők, hogy aztán a végeredmény olyan otthon legyen, amilyenre mindenki vágyik.
- A meggondolatlanság
Mielőtt még bármibe is belekezdenénk, gondoljuk át, milyen munkafolyamatok várhatók a lakásfelújítás során, melyek azok, amiket mindenképpen el akarunk végeztetni és ezeket részletesen beszéljük át a mesteremberekkel. Mivel a lakásfelújítás nem öt perces munka, és elhúzódhat akár három-négy hónapig is, legyünk előrelátóak! Arról nem beszélve, hogy korántsem biztos, hogy mi valóban mindenre gondoltunk. Érdemes például ellenőrizni a régi vízvezeték-, illetve fűtéscsövek állapotát, vagy a túlkoros villanyvezetékekét, mert kellemetlen utólag szembesülni azzal, hogy a divatos falszínnél akadtak volna jelentősebb problémák is…
- Hiányos pénzügyi tervezés
Lakásfelújítás előtt mindig célszerű előzetes kalkulációt készíteni. Számolni kell azzal is, hogy váratlan kiadások a legtöbb felújítás alkalmával adódnak. Ha szűkös a rendelkezésedre álló keret, akkor érdemes inkább apránként elvégeztetni a munkálatokat, vagy még jobb későbbre időzíteni, mert ha le kell állni a munkákkal pénzhiány miatt, akkor csak tovább növeljük a felesleges kiadásainkat és az elvesztegetett idő is extra költséget jelenthet.
- Önjelölt Mekk mesterek
Dunát lehet rekeszteni szakképzetlen emberekből és önjelölt, magukat mestereknek nevező kóklerekből, míg az igazán megbízható szobafestőket, kőműveseket, burkolókat vagy vízszerelőket szinte lasszóval kell fogni. A legjobb ilyenkor nyilván első körben az ismeretségi körből ajánlásokat kérni, és érdemesebb jól összeszokott munkásokból álló csapatot választani, hogy aztán a különböző munkafolyamatok sorrendjének megtervezése ne a mi gondunk legyen. Ha egy ajánlatot túl olcsónak találunk, akkor részletesen ellenőrizzük le a benne foglalt összes munkafolyamatot, anyagot, költséget, és mindig kérjünk számlát!
- Rosszminőségű anyagválasztás
Az anyagok ismeretekor fontos tudni az alkalmazásukhoz szükséges technológiákat és a szükséges egyéb anyagokat is. Mert gyakorlatilag a felhasznált anyagok kiválasztásán állhat vagy bukhat a felújítás sikere. Ha rossz minőségű, olcsó anyagokat választunk, az hosszú távon a legkevésbé sem kifizetődő, hiszen hamar kiütközhetnek a minőségi problémák. Érdemes tehát átgondoltan kiválasztani az anyagokat, és az értékesítő véleményén túl kikérni a kivitelező szakemberek tanácsát is!
- A szerződés hiánya
Ha pénzt adunk a kivitelező vagy bármelyik mesterember kezébe, akkor arról mindig készüljön átvételi elismervény. Emellett írjunk szerződést is, amiben lefektetjük a – többi között – a munka határidejét, árát és a kötbér összegét. Hiszen, ha szerződés van a kezünkben, akkor az esetleges hibás teljesítést is megreklamálhatjuk, míg papír nélkül erre esélyünk sem lenne.
Képforrás: Shutterstock