
Januárban pihenhetsz, de jövőt is építhetsz őstermelőként
A tél sokak számára a lelassulás, a pihenés időszaka – jól is van ez így a feszített tempójú őszi munkálatok után. Megérdemled a csendet és a nyugalmat, ha elfáradtál, ezt az időszakot azonban arra is használhatod, hogy a vállalkozásod jövőjére koncentrálj. Mégis hogyan?
Az intenzív őstermelői szezon után a téli pihenés nem luxus, valójában alapvető szükséglet. Érthető, ha tested és elméd erősen megérezte az év fáradalmait. A megfelelő regeneráció hiánya hosszú távon kimerültséghez, sőt egészségügyi problémákhoz vezethet. A minőségi pihenés tehát fontos ahhoz, hogy vállalkozóként újult erővel vágj neki a tél végi munkálatoknak. Mentális kikapcsolódásod során olyan új ötletek születhetnek, amelyekkel egy még innovatívabb és versenyképesebb vállalkozást alapozhatsz meg.
A jövő télen kezdődik
Természetesen a munka ilyenkor sem áll meg, a mezőgazdasági munkálatok is nagyban függnek attól, hogy milyen növényekkel vagy állatfajtákkal foglalkozol. Egy szőlészetben kifejezetten megterhelő időszak a tél vége, hiszen ilyenkor kerülnek a földbe a szabadgyökerű csemeték, valamint a végeláthatatlan téli metszés is sok energiát igényel. Amennyiben állatokat is tartasz, nap nap után gondoskodnod kell róluk. Mivel azonban ilyenkor korán sötétedik és a tartós hideg is korlátozza a szabadban tölthető munkaórák számát, mégis több időt fordíthatsz magadra.
Tehát télen nem csak a pihenéssel, az aktuális munkálatokkal foglalkozhatsz, hanem a jövőbe is tekinthetsz. Azok az őstermelők, akik ebben az időszakban tudatosan készülnek fel a következő évre, hosszú távon versenyelőnyre tehetnek szert. A kérdés tehát nem az, hogy pihenés vagy fejlődés – hanem az, hogy hogyan találhatod meg a kettő közötti egyensúlyt. Hiszen a siker kulcsa az, hogy most tedd meg azokat a lépéseket, amelyeknek a gyümölcsét ősszel, de az is lehet, hogy csak évek múlva arathatod le.
Tervezés és tanulás a szakmai megújulás kulcsa
A vállalkozásfejlesztés egyik első lépése a megfelelő tervezés. A tél lehetőséget kínál arra, hogy felmérd jelenlegi gazdasági helyzetedet, és megtervezd a jövő évet. Új technológiákat vezethetsz be, javíthatod az infrastruktúrát, de akár új termékekkel, piacokkal is kísérletezhetsz. Mérlegelheted a digitális fizetés bevezetését is, amely hosszú távon sok üzleti előnyt hozhat számodra.
- A pénzügyi tervezés a rövidtávú és a hosszútávú célok meghatározásával kezdődik. A célokhoz rendelj pontos határidőket, ezek segítenek majd az év során tartani magad kijelölt céljaidhoz.
- Ezután készíts költségvetést! Várható bevételeid és kiadásaid alapján rálátsz azokra a pénzügyi lehetőségekre, amelyeket visszaforgathatsz vállalkozásfejlesztésre, illetve nyereségként kiutalhatsz.
- Beruházásaidat is tervezd meg jó előre. Vizsgáld át és leltározd szerszámaidat, gépeidet és egyéb eszközeidet. Természetesen a vállalkozás méretétől is függ, hogy ez mennyi időt vesz igénybe, de az idei pénzügyi terv elengedhetetlen része ez a folyamat.
- A sikeres vállalkozók folyamatosan tanulnak. A téli hónapokban elvégzett szakmai képzések, tanfolyamok is segíthetnek abban, hogy naprakészen tartsd tudásodat: legyen szó marketingről, pénzügyi menedzsmentről vagy fenntartható gazdálkodási technikákról.
Fotó: Gettyimages
További cikkek a témában



Legnépszerűbb






Ezt olvastad már?
Maradj velünk, mert rengeteg érdekes tartalom és praktikus tanács vár még rád, amit könnyedén hasznosíthatsz, hogy vállalkozásod még sikeresebb legyen!

