A digitalizáció – a papírmentesség mellett – ma már egyet jelent a készpénzmentességgel is. A digitális fizetési megoldások praktikusságuk mellett nagyban hozzájárulnak a vállalkozások hatékonyságához, növelik a tranzakciók biztonságát és elejét veszik a visszaéléseknek – hangsúlyozza Fodor Bettina, akit a szakmában és az ügyfelek körében a legtöbben egyszerűen csak „online könyvelőként” ismernek. A szakember a mindennapi gyakorlatban tanulta ki és ismerte meg a digitális működés előnyét. A kártyaelfogadás fontosságának és a készpénzhasználat csökkentésének hangsúlyozása ennek a szemléletmódnak a szerves része. Fodor Bettina írása.
A készpénzmentes fizetési rendszerek használatával – túl azon, hogy praktikus, kényelmes és gyors – kiküszöbölhető egy sor biztonsági kockázat, mint például a lopás, rablás, átverés vagy akár a tárcánk elvesztése esetén felmerülő anyagi kár. Nem csoda, hogy egyéni szinten már régóta elterjedtek a különböző digitális megoldások, így a kártyás fizetés, az online tranzakciók és a bankolás is.
A fordulat éve
A vállalkozások ugyanakkor kezdetben nehezebben szánták rá magukat a váltásra, annak ellenére is, hogy a készpénzállomány gondozása folyamatos kihívást és kockázatot jelent. Az egyik ügyfelem például egyszer arról panaszkodott, hogy a kasszában dolgozó beosztottja a nap végén rendszeresen megcsapolja a készpénzállományt, illetve saját zsebre kezeli a készpénzes eladásokat és borravalókat. A további hasonló esetek megelőzése érdekében csak annyit tudtam tanácsolni neki: váltson készpénzmentes fizetési megoldásra, illetve tegye meg a szükséges jogi lépéseket az alkalmazottja ellen.
A paradigmaváltást végül – a kitartóan adott tanácsok mellett – a koronavírus-járvány hozta el: a vállalkozások szinte hetek alatt áttértek a készpénzmentes fizetési rendszerekre, aminek köszönhetően gyakorlatilag azonnal minimalizálódott az alkalmazottak által elkövetett visszaélések száma. Mindez pedig egyből meglátszódott az üzleti eredményeken is. E tapasztalatok is alátámasztják, hogy a készpénz nélküli fizetések, valamint az ezzel járó digitális nyomkövetési lehetőségek a vállalkozásoknak és az ügyfeleknek is nagyobb biztonságot nyújtanak.
Ám ez nem minden, az új digitális megoldások mindemellett arra is jók, hogy a teljes üzleti tevékenységet biztonságosabbá tegyék, hiszen egyrészt kizárólag a jogosultak férhetnek hozzá a szükséges információkhoz, másrészt az adatlopások kockázata is minimálissá válik. A kártyás fizetésekhez használt chipek, PIN-kódok, a biometrikus azonosítás és az egyéb biztonsági megoldások kellő védelmet nyújtanak az ügyfelek és a vállalkozások számára, hogy megakadályozzák a tranzakciók illetéktelen hozzáférését és felhasználását.
Ami a biztonságot garantálja: tokenizáció és blockchain
A digitális fizetési rendszerek és az e-kereskedelem gyakran használják a tokenizációt. Ez egy olyan biztonsági eljárás, amely a tranzakciók során az érzékeny adatokat (például a bankkártyaszámokat) titkosítja, és csak bizonyos, kijelölt felhasználók számára engedélyezi azok használatát. Elterjedőben vannak a blockchain-rendszerek is, amiket a kriptodevizáknál kezdtek el használni, de már a bankok is rájöttek arra, hogy milyen fontos szerepük van az adatok védelmében. Olyannyira jó lehetőségek rejlenek a blockchain alapú technológiákban, hogy már világszerte több kormányzati szerv is ezekben látja a hivatali ügyintézések káoszának megoldókulcsát.
Összességében tehát a készpénzmentes fizetési rendszer a vállalkozások és az ügyfelek számára egyaránt biztonságosabb üzleti tevékenységet tesz lehetővé azáltal, hogy minimalizálja a készpénz kezelésével járó kockázatokat, valamint hatékony védelmet nyújt az adatlopások, illetve csalások ellen.
Miért érdemes vállalkozóként/ügyfélként is a készpénzmentességet választani? Azért, mert:
- Kártyával az élet gyorsabb, egyszerűbb és kényelmesebb!
- Egyszerűbb, pontosabb és gyorsabb a vállalkozás könyvelése.
- Az ügyfelek szívesen fizetnének kártyával, akkor is, ha nem beszélnek róla.
- A kártyaelfogadás ma már alap!
- Kártyaelfogadással népszerűbb lehet a vállalkozás másokénál.
- Tisztábban látsz vállalkozásod pénzügyeit illetően!
- Kártyával az emberek többet költhetnek és nőhet az előre nem tervezett vásárlások száma is!
- Kártyával is adható borravaló.
Ha kis- és középvállalkozásod van, de még nem vagy bankkártya-elfogadó, az elinduláshoz hasznos segítséget találsz erre az oldalra kattintva!
Képforrás: Getty Images
További cikkek a témában
Legnépszerűbb
Pop up
Maradj velünk, mert rengeteg érdekes tartalom vár rád! Olvastál már például arról, mi a különbség az Y és a Z generáció pénzköltési szokásai között?