Vállalkozz okosan

Mit tehet egy vállalkozó a pénzügyi stressz ellen?

A pénzügyi stressz fogalma egyre több ember számára hangzik ismerősen, ez nem véletlen: a gyorsan változó gazdasági környezet, a bizonytalan munkaerőpiac és a folyamatosan növekvő életköltségek mindenkit próbára tesznek. De mit is jelent pontosan ez a fogalom, és mit tehet ellene egy vállalkozó?

Pénzügyi stressz alatt a pénzügyekkel kapcsolatos folyamatos aggodalmat, szorongást értjük, amely az egyén vagy akár egy egész szervezet anyagi helyzetéből fakad. Akkor jelentkezik, amikor valaki úgy érzi, hogy nincsen elég pénze a szükségletei kielégítésére, vagy nem tudja kezelni a pénzügyi kötelezettségeit.

Kinek mit jelent a stressz?

A pénzügyi stressz közvetlenül érinti a mindennapi életminőséget. Az állandó aggodalom a számlák kifizetéséről, a tartozások növekedéséről vagy a megtakarítások hiányáról komoly szorongást okozhat, ami fizikai és egészségügyi problémákhoz is vezethet. Ilyen például a magas vérnyomás, vagy az alvászavarok. Ez a fajta nyomás negatívan befolyásolhatja az emberi kapcsolatokat, a családi életet és az önbizalmat is. Szerepet játszhat abban is, hogy valaki elég merésznek érzi-e magát a munkahelyváltáshoz, előfordulhat, hogy nem mer orvoshoz menni, és nyilván a társkapcsolatot is kedvezőtlenül befolyásolja.

A vállalkozók esetében a pénzügyi stressz negatív hatással lehet az üzleti döntéseikre, ez pedig az egész vállalkozás sikerességét veszélyeztetheti. A folyamatos pénzügyi nyomás alatt álló vállalkozó hajlamosabb lehet rossz döntéseket hozni, például túl kockázatos beruházásokba fektetni, vagy éppen ellenkezőleg: túlzottan óvatossá válhat, ezért elmulasztja azokat a lehetőségeket, amelyek előrébb vihetnék. A pénzügyi stressz csökkentheti a motivációt és az ügyfélkapcsolatokra is negatívan hathat.

Mit tehetünk? Léteznek jól tanulható és fejleszthető módszerek a pénzügyi stressz kezelésére.

Helyzetfelmérés

Stresszkezelés esetén fontos lépés a pénzügyi helyzetünk reális felmérése. Fontos, hogy egy vállalkozó részletes pénzügyi tervvel rendelkezzen. Ennek tartalmaznia kell a bevételi előrejelzéseket, a költségvetést, a cash flow elemzést és a profitcél megállapítását. Mindez segíthet a vállalkozónak jobban átlátni saját helyzetét és tervezni is vele. Ez csökkenti a bizonytalanságokat és a stresszt. Kockázatkezelési stratégiák kidolgozásával pedig minimalizálhatók ezek a veszélyek. Ehhez megfelelő biztosítási fedezetek kialakítására, a likviditási tartalékok létrehozására vagy a különböző bevételi források diverzifikálására is szükség lehet.

Az anyagi helyzet alapos áttekintése magabiztosságot ad, és segít a megoldásra fókuszálni: miként lehet költséget lefaragni, hogyan lehet a bevételi forrásokat bővíteni? A többletmunka vállalását jobb elkerülni, viszont a felesleges tárgyaink eladásából némi plusz bevételre tehetünk szert.

Cash flow menedzsment és a likviditási ráta

A likviditás, azaz a rendelkezésre álló készpénz az egyik legfontosabb tényező a vállalkozások számára. Folyamatosan monitorozniuk kell cash flow-jukat, és biztosítaniuk kell, hogy mindig legyen elegendő készpénzük a kötelezettségeik teljesítésére. Ez magában foglalhatja az ésszerű fizetési határidők meghatározását, a kintlévőségek rendezését, az előlegfizetési rendszerek alkalmazását.

Annak megállapítására, hogy miként is állunk a fizetési képességünkkel, a likviditási mutatót kell meghatároznunk, amelynek kiszámítása során a készpénz mellett az azonnal nehezebben mozgósítható értékpapír és egyéb befektetéseket is figyelembe kell venni.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a likviditási mutató, illetve a magas készpénzállomány nem minden. A pénzügyi stressztől szenvedő vállalkozót az is megnyugtathatja, ha meggyőződik arról, hogy például az új eszközökbe fektetett pénze jó helyen van, hamarosan pénzt fog fialni számára.

A likviditása ráta megállapításakor a legrövidebb időszak egy év, vagyis azt vizsgálják meg ilyenkor, hogy a vállalkozásod az elkövetkező egy évben képes lesz-e tovább törleszteni az adósságait. A likviditási gyorsráta csak azokat a rövidlejáratú eszközöket veszi számításba, amelyekkel a kötelezettségek rövid távon teljesíthetők.

A likviditási ráta egyszerűen meghatározható a forgóeszközök és rövidlejáratú kötelezettségek egymással történő elosztásával. Az egészséges érték 1 körül mozog (minél magasabb az érték, annál magasabb a likviditás), de az MNB és a Világbank szerint még a 0,7 is elfogadható.

Költségvetés készítése

A pénzügyeid áttekintése és a bevételeid, kiadásaid nyomon követése fontos lépés a pénzügyi helyzeted javításában. Jegyezd fel a jövedelmedet és a havi kiadásaidat, azonosítsd a szükséges és a felesleges kiadásokat. Erre a feladatra már remek szoftverek is rendelkezésre állnak, amelyek használatával egyszerűsítheted a pénzügyeid kezelését és javíthatod megtakarításaid átláthatóságát.

Képezz vésztartalékot!

Igazán megnyugtató lehet tudni, hogy baj esetén van hova nyúlni. Kezd a tartalékképzést kis összeggel, amit növelj folyamatosan, hogy fedezni tudd a váratlan kiadásokat.

Tedd automatikussá a kifizetéseidet!

Automatizáld pénzügyi tranzakcióidat, hogy elkerüld a rezsik, telefonszámlák és adók befizetésének elfelejtését. Sok hitelkártya-kibocsátó kínál lehetőséget heti vagy havi automatikus fizetésekre, így nem kell aggódnod a késedelmes befizetések miatt, még akkor sem, ha nagyon elfoglalt vagy éppen nyaralsz.

Beszélj a pénzügyeidről a partnereddel!

Nagyban segítheti megoldani az anyagi problémákat az, ha őszintén beszélsz a partnereddel a kiadásokról, megtakarításokról és pénzügyi céljaitokról. Az érzelmi teher megosztása önmagában is előrelépést jelent, de egy tisztázó beszélgetés akár a párkapcsolatodat is előre lendítheti.

Szakértői segítség és tanácsadás

Fontos tudni, hogy a vállalkozóknak nem kell egyedül kezelniük pénzügyi nehézségeiket. Érdemes szakértői segítséget kérni, például könyvelőktől, pénzügyi tanácsadóktól vagy üzletfejlesztési szakértőktől. A külső szakértők új perspektívákat és megoldásokat hozhatnak a vállalkozás pénzügyi problémáira.

Stresszkezelés és énidő

Végül, de egyáltalán nem utolsó sorban, a vállalkozóknak gondoskodniuk kell saját mentális és fizikai jólétükről is. A rendszeres testmozgás, a megfelelő alvás, az egészséges étkezés és a stresszkezelési technikák, mint a meditáció vagy a jóga, segíthetnek fenntartani kiegyensúlyozott lelki világot és a pozitív gondolkodást.

Ahogy a munkavállalóknak, a vállalkozóknak is joguk van a pihenésre. Képernyő előtt végzett munka esetén a munkavállalóknak például joguk van óránként 10 percre szüneteltetni ezt a típusú munkavégzését.

A vállalkozók gyakran említik már-már büszke öntudattal, hogy éjt-nappallá téve dolgoznak és ritkán vesznek ki szabadságot. Tudniuk kellene, hogy ez hosszútávon felemészti őket, így végsősoron a vállalkozásuk sikerességét is veszélyezteti. Pihenni, kikapcsolódni, a munkát a családi élettel összeegyeztetni ezért nem luxus, hanem szigorú követelmény.

Borítókép: Gettey Images

Tetszett a cikk?

További cikkek a témában

Vállalkozz okosan Mikor érdemes könyvelőt váltani? Egy jó könyvelő nemcsak a pénzügyeid kezelését segíti, hanem fontos st...
Vállalkozz okosan Maradj versenyképes és használd ki a digitális fizetés lehet... Bár Magyarországon megállíthatatlanul terjed a pénzforgalmi digitalizá...
Vállalkozz okosan Öt gyakori tévhit a telefonterminálokkal kapcsolatban Az okostelefonok elterjedésével a fizetési technológia is gyor fejlődé...

Legnépszerűbb

Szépségipar Hogyan szolgáld ki az impulzus-hajnyírásra járó férfiakat?... A férfiak fodrászati szokásai sokban különböznek a nőkétől, különösen ...
Ügyvéd, könyvelő, adószakértő Így készülj a 2024-es évre, ha ügyvéd vagy közjegyző vagy!... Az új év az ügyvédek és a közjegyzők számára mindig egy viszonylag nyu...
Egyéni szolgáltatók Vízvezeték-szerelők januárja: fagyos rendszerek, sürgős beav... Januárban a vízvezeték-szerelőket számos kihívás és feladat várhatja, ...
Egyéni szolgáltatók Éves olajcsere: érdemes digitálisan is készülni az utolsó ro... Ahogy egyre kevesebb nap van hátra 2023-ból, úgy keresi fel egyre több...
Falusi szálláshely Szállást adsz ki? Ezek a kihívások várhatnak rád januárban... Az év első hónapja nyugalmasabb időszak minden vállalkozás számára, ig...
Vállalkozz okosan Üdvözlünk a Vállalkozónában, ahol vállalkozói siker útját eg... Örömmel jelentjük be, hogy az elmúlt időszakban számos fejlesztést val...

Pop up

Maradj velünk, mert rengeteg érdekes tartalom vár rád! Olvastál már például arról, mi a különbség az Y és a Z generáció pénzköltési szokásai között?

Első választási lehetőség
Vállalkozz okosan Mire és hogyan költenek az Y és a Z-generáció tagjai?   ... A digitális technológia és annak minden velejárója jelentősen felforgatta a...
Érdekel további tartalom! Nem kérem az ajánlást
A Vállalkozóna tartalmai a Mastercard® támogatásával jöttek létre