Magyarországon ma közel 30 fizetési lehetőség adott, ezek közül igény szerint választhat bárki, a technikai adottságokat és ismereteket figyelembe véve. Vannak közöttük ismertebb módszerek, mint a bankkártyás, bankszámla alapú fizetés, valamint találhatók kevésbé elterjedt módszerek is, mint például az integrált és kriptovaluta-alapúak. Ami biztos: minél több lehetőség van egy vállalkozónál fizetni, annál nagyobb valószínűséggel válik a fogyasztók kedvelt helyévé. Gyüre Ferenc adószakértő írása.
A fizetési megoldások eredménye egyforma a számviteli törvény és az adózási törvények szempontjából: bevétel keletkezik, ezt pedig el kell számolni, és a le kell adózni. Adódhatnak természetesen kivételek, mint például, hogy nem bevétel keletkezik, hanem előleget kap a vállalkozó. Hogy valaki a bevételt vagy az előleget elektronikus úton vagy készpénzben szerezte meg, az adózási szempontból nem jelent különbséget.
Még az újdonságnak számító kriptovaluta sem kivétel, hiszen úgy működik, mint egy devizaszámla. Ez azt jelenti, hogy az értékesítéssel bármilyen fizetési megoldással megszerzett vagyoni előny bevételként számolandó el, utána az áfát meg kell fizetni, be kell vallani, év végén pedig adót kell fizetni.
Egy vállalkozó számára tehát adózási mechanizmus szempontjából teljesen lényegtelen annak a vizsgálata, hogy milyen módon szerzi meg a bevételt, tehát ő alap esetben csak azt veszi figyelembe, hogy az egyes fizetési megoldások milyen költségekkel járnak – hiszen a pénzforgalmi díjak elszámolhatók egy vállalkozásban. Természetes módon a díjak mértékével számolni kell az üzleti kalkulációk során. Továbbá figyelembe kell venni az is, hogy a gazdálkodónak milyen tapasztalata van azzal kapcsolatban, hogy az egyes vevők milyen módon próbáltak már meg korábban fizetni. Minél több lehetőség van egy gazdálkodónál a fizetést teljesíteni, annál nagyobb valószínűséggel válik a fogyasztók kedvelt helyévé, természetesen az alap tevékenységet nem figyelve, csupán csak a fizetési lehetőségekre való tekintet szempontjából.
Vizsgáljuk meg, hogy melyek a leggyakoribb digitális fizetési megoldások, amelyet a legtöbb magánszemély használat, és a gazdálkodó elfogadhat:
- Fizikai POS terminál: ez lényegében szinte mindenhol megtalálható, a fizikai üzlethelyiségekben legmegszokottabb technológia.
- SoftPOS terminál: egy NFC-s okostelefonra telepített alkalmazás segítségével a saját készülékünk lehet maga a terminál, például futárok vagy alkalmi kitelepülések számára lehet praktikus.
- MPOS terminál: a korábban említett kettő kombinációja, ahol fizikai terminál van ugyan, de a kommunikáció/hálózati elérés többnyire mobilnetes hálózaton – akár a telefont segítségével – vagy wifin történik. Például egy szezonálisan nyitva tartó elárusítóhely, de egy fizikai üzlethelyiség számára is megoldás lehet.
- Virtuáis POS: amikor a POS terminál fizikailag nem kerül képbe, a kártyaadatokat az ügyfél az interneten adja meg és a vállalkozó ez alapján terheli meg a vásárló számláját. Ez történhet egy fizetési szolgáltató közreműködésével is (például Simple, Barion). Webshopoknak lehet ideális megoldás.
- Digitális pénztárcák: lényegében úgy működik, mint egy készpénz átadása, azaz a fizető fél tárcájából átkerül az összeg a gazdálkodó tárcájába, de az egész digitálisan történik. Online kereskedelemben, online szolgáltatásoknál, parkolásnál is gyakori.
- Link-alapú fizetés: a fizetés lényege, hogy vagy a linket használva, vagy QR kód segítségével egy bankkártyás fizetés történik jóváhagyást követően. A megoldás lényegében az azonnali átutalás rendszerén alapszik. Számlák kifizetéséhez, szolgáltatások előfizetéséhez ajánlható.
- Bankszámla-alapú fizetés: ennek a kategóriája a legnagyobb, hiszen itt a fizetési kérelemtől kezdődően, beszedésen keresztül a számlaazonosítós küldésig minden megtalálható. Nagyobb összegű vásárlásoknál, például építőanyag-kereskedésben, autókereskedésben kiemelten előnyös lehet relatíve alacsony költségei miatt.
- Részletfizetési megoldások: ennek lebonyolítása ugyan a gazdálkodótól független, de vásárlási ösztönzőként hat. Mindenképpen érdemes lehet megteremteni például nagy értékű műszaki cikkeket vagy utazásokat értékesítő kereskedelmi egységekben.
- Vevő által kezelhető fizetési kasszák: különösen innovatív üzleti megoldások esetében ajánlható, ahol fontos a felhasználói élmény.
A témában egyéb érdekességről is olvashatunk a Digitális Fizetési Index (DFI) nevű riportjában. Természetesen a listát lehetne még bővíteni, és lehetne őket kombinálni, de a főbb lehetőségeket jól szemlélteti a felsorolás. A választási lehetőség adott, a gazdálkodó technológiai tudása, a fejlesztési lehetőség kiaknázása valamint a saját pénztárcája szab határt, hogy hány fajta lehetőséggel próbál meg élni. A költségek vizsgálatához alapos elemzésre lenne szükség, annak függvényében, hogy mekkora ügyféligényt kell kiszolgálni, milyen fizetési lehetőségekről tud a gazdálkodó, mekkora összeget hajlandó rááldozni a fejlesztésre.
Minden üzlet más – válassz olyan fizetési és kártyaelfogadási megoldást, ami legjobban passzol a te üzletedhez. További részletekért látogass el a http://kartyaelfogadas.hu weboldalra.
Fotó forrás: Getty Images