A hagyományos készpénzforgalom és a piacolás már-már kéz a kézben járnak, de egyre több őstermelő tér át a kényelmesebb, modernebb megoldásokra és fogad el elektronikus fizetési megoldásokat. Röviden összefoglaltuk, milyen lehetőségeid vannak, mit és hogyan érdemes használnod, ha bővítenéd a fizetési lehetőségeket a vásárlóid számára.
Sokan szeretnek készpénzzel fizetni, aminek természetesen megvannak a maga előnyei, mégis egyre több vásárló és a digitális fizetési megoldásokat keresi, még piacnapokon is. Biztos te is találkoztál már olyan helyzettel, hogy a vásárlódnál nem volt elég készpénz. Az őstermelők számára különösen fontos, hogy a vásárlói igényeknek megfelelően lehetőséget biztosítsanak a kártyás, telefonos vagy akár okosórával történő fizetésre, hiszen ez növelheti a kényelmet és a vásárlások gyorsaságát.
Számos digitális fizetési platform áll rendelkezésre, mint például a PayPal, mobiltárcák, vagy érintésmentes bankkártyák, mindegyik más-más előnyökkel. A kiválasztásnál az első fontos feladat, hogy tekintsd át a különböző platformokkal járó költségeket. A tranzakciós díjak és havi díjak jelentősen eltérhetnek, de vedd figyelembe, hogy nincs olyan bevételi forrás, aminek ne lenne költsége, így például a készpénzhasználat sem.
Érdemes azt is átgondolnod, hogy a vásárlóid milyen fizetési módokat preferálnának, ugyanis ezekhez érdemes alkalmazkodni. A fizetés egyszerűsége gyakran a vásárlások egyik fő mozgatórugója, így a vevői preferenciák megértése segíthet a legmegfelelőbb digitális platform kiválasztásában. Természetesen nem érdemes egyik pillanatról a másikra váltani, egy digitális fizetési lehetőség bevezetésénél a fokozatosság lehet a legjobb megoldás. Így az hozzászokhatsz az új fizetési módszerekhez és megtanulhatják, hogyan kell kezelni az esetleges problémákat.
A digitális fizetések egyik jelentős előnye a tranzakciók nyomon követésének és rögzítésének egyszerűsége. Ez nagyban segítheti a pénzügyi menedzsmentet, a tervezést és minden ezzel kapcsolatos papírmunkádat.
Így több időt tudsz tölteni a termeléssel és akár a marketinggel is.
A digitális fizetés folyamatosan fejlődik, újabb és újabb megoldások válnak elérhetővé. Ezek egyike a szakzsargonban SoftPOS-ként ismert telefonterminál, amely az NFC technológiát felhasználva a vállalkozó saját Android operációs rendszerű telefonja, tablete alakítható át terminállá egy letölthető szoftver (applikáció) segítségével, nem pedig egy másik eszközhöz kell “csatlakoztatni” a telefont. Ez a megoldás jelentősen csökkenti a belépési korlátot a kisvállalkozások és az egyéni vállalkozók számára, hiszen minimális beruházás mellett a működési költségek is alacsonyak.
A költségek főként a szoftver licenszdíjaiból és a tranzakciós díjakból tevődnek össze, amelyeket jellemzően százalékos alapon számítják a tranzakciók összegére. Példaként, ha egy SoftPOS szolgáltatás 1.5%-os tranzakciós díjat számít fel és havi licenszdíja körülbelül 1000 forint, akkor egy olyan vállalkozás, amely havi 1 millió forint értékben bonyolít tranzakciókat, körülbelül 30 ezer forint tranzakciós díjat fizet havonta. Tehát a havi költség körülbelül 16 ezer forint lenne. Ez az összeg már akár egy-két plusz vásárló esetén is megtérül. Ez persze csak egy nagyon általános példa, a tényleges költségek változhatnak az elfogadóval kötött megállapodás, választott szoftver és a tranzakciós volumen függvényében.
Éppen ezért fontos, hogy a vállalkozók alaposan elemezzék saját igényeiket és az elérhető SoftPOS megoldásokat, hogy a legmegfelelőbb szolgáltatást válasszák ki.
A hagyományos értelemben vett összetett POS rendszerek a kiterjedt, nagyobb forgalmat bonyolító kereskedelmi egységeknek ajánlottak, és a gyors és biztonságos fizetésfeldolgozásra tervezték. Megfelelnek a szigorú iparági szabályozásoknak és hardver alapú védelmet is alkalmaznak. Igaz, hogy a SoftPOS-ban nem került külön hardveralapú védelem, de az iparági szabályozások miatt ugyanolyan biztonságos használatot nyújt, mint egy sima POS-rendszer.
A hagyományos POS rendszerek nagyobb hardver- és szoftverberuházást igényelnek, ami a skálázhatóságot bonyolultabbá és költségesebbé teszi. A SoftPOS rendszerek viszont egyszerűbben skálázhatók, mivel bekerülési költségük alacsonyabb és egyszerűbb az integrációjuk.
Borítókép: Getty Images